Yöneticileri Başarıya Götüren Faktörler - Tamer Mostur

Yöneticileri Başarıya Götüren Faktörler


Yaşadığımız toplumda çalışanlar hep yükselmek yönetici olmak isterler. Yöneticiliğin kolay ve herkes tarafından yapılabileceğini düşünüp, hep eleştirirler. Ancak bu kariyere sahip olabilmek için öncelikle hedefleri olan, organizasyon becerisine sahip, uyumlu, çok sabırlı, dürüst ve adalet duygularının gelmiş olması gerekir.
Yönetici biz bilinci ile hareket ettiğinde takımında bulunan çalışanların motivasyonunu ve verimliliğini artırır. Bu kapsamda “çalışanlarım için ne yapabilirim, onların yaşamını verimli, etkili, anlamlı ve doyumlu nasıl bir çizgi izlemeliyim” ilkesi içerisinde davranıldığı zaman çalışan bu tutumuyla yöneticisini ödüllendirir. Çünkü ister aile, ister iş, ister toplumda olsun insanoğlu hep ne ekersen onu biçersin anlayışına sahiptir.
Çalışana değer ver, oda sana değer verir.
Çalışandan nefret et, oda senden nefret eder.
Çalışana saygı ve sevgi göstermezsen, oda sana göstermez.
Çalışanı takdir et ve hakkaniyetle davran, güler yüz göster, oda seni takdir eder ve elinden geleni sonuna kadar yapar.
Çalışanı seversen, oda seni sever.           
Yönetici yönettiği insanlarla yaşar. Yönetici bir anne-baba, öğretmen olmak demektir. Başarılı yönetici hiç hata yapmayan değil, yaptığı hataları deneyime dönüştürmeyi becerebilendir. Yöneticinin başarıya ulaşması problem çözme yeteneğine, tecrübelerine ve çalışanları ile iyi diyalog kurabilmesine bağlıdır. Yöneticiyi başarısızlığa götüren etkenlerden biride öfkesini kontrol edememesidir. Başarılı olmak isteyen yönetici özetle şunlara özen göstermelidir.
İşini severek yapmalı, işini sevmiyorsa vakit kaybetmeden sevebileceği bir işe geçmeli.
Çalışanlarını iyi motive ederek iyi bir ekip başarısı sağlamasını bilmeli.
Başarısını paylaşmalı “ben yaptım” aylayışı yerine “biz yaptık” diye bilmeli.
Çalışanlarının yetenekleri ve ruh hallerini iyi analiz ederek görev paylaşımlarında tam isabet sağlamalı. Altındakileri iyi yetiştirebilmeli ki, onların başarısı ile kendi de yükselebilsin.
Teknolojiyi iyi takip etmeli yenilikçi olmalı.
Başkalarının tecrübelerinden yararlanmalı, karar alırken istişare etmeli.
Empati yeteneğini geliştirmeli olaylara başkalarının gözü ile bakabilmeli.
Sürekli kendini eğitmeli.
Unutulmamalıdır ki günümüzde artık bireysel başarı yok. Ekip başarısı var. İyi ekip çalışması yapabilen, çalışanlarını iyi motive eden insanlar ve iyi eleman yetiştiren yöneticiler başarıyı elde edebiliyorlar.

tamermostur@malatyalife.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
10Tem

Yeterlilik ve Ehliyet… Liyakat

27Eyl
26Ekm
28Mar
31Ara

Yine Emek, Yine Emek..