Kültür -Sanat

749 yıllık Gök Medrese, ihtişamıyla büyülüyor 749 yıllık Gök Medrese, ihtişamıyla büyülüyor
Eski başkanın arşivi Malatya'nın 20 yılına ışık tutacak Eski başkanın arşivi Malatya'nın 20 yılına ışık tutacak
Online ebru sergisine ilgi Online ebru sergisine ilgi
Kadınlar hem para kazanıyor hem de geleneksel kültürü yaşatıyor Kadınlar hem para kazanıyor hem de geleneksel kültürü yaşatıyor
Yer altı şelalesi keşfedilmeyi bekliyor Yer altı şelalesi keşfedilmeyi bekliyor
Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi'ne ilgi Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi'ne ilgi
'Büyük yürekli ressamlar buluşuyor' programı gerçekleştirildi 'Büyük yürekli ressamlar buluşuyor' programı gerçekleştirildi
Malatya'da Azerbaycan için zafer konseri düzenledi Malatya'da Azerbaycan için zafer konseri düzenledi
Tescilli kiraz kaprağı sarmasının tanıtımı memnun etti Tescilli kiraz kaprağı sarmasının tanıtımı memnun etti
'Türkan hanımın konağı' dizisinde Yeşilyurt kiraz yaprağı sarma köftesi tanıtılacak 'Türkan hanımın konağı' dizisinde Yeşilyurt kiraz yaprağı sarma köftesi tanıtılacak
Şiir yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi Şiir yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi
Başkan Çınar, Kanbay'ı tarihi konaklarda ağırladı Başkan Çınar, Kanbay'ı tarihi konaklarda ağırladı
Gürkan, sanat sokağında esnaf ve vatandaşlarla görüştü Gürkan, sanat sokağında esnaf ve vatandaşlarla görüştü
Malatya sevdası okuyucuyla buluştu Malatya sevdası okuyucuyla buluştu
Dedelerinden kalan eşyaları müze kurdular Dedelerinden kalan eşyaları müze kurdular
Gürkan film festivali ile ilgili STK temsilcileriyle bir araya geldi Gürkan film festivali ile ilgili STK temsilcileriyle bir araya geldi
Malatyalı avukat Türkçe ve Kürtçe şiirlerini bir kitapta topladı Malatyalı avukat Türkçe ve Kürtçe şiirlerini bir kitapta topladı
Bakan Yardımcısı Demircan, Battalgazi'deki tarihi yerleri inceledi Bakan Yardımcısı Demircan, Battalgazi'deki tarihi yerleri inceledi
Bakan Yardımcısı Demircan, Yeşilyurt'taki kültürel yatırımları inceledi Bakan Yardımcısı Demircan, Yeşilyurt'taki kültürel yatırımları inceledi
Demircan fotoğraf makinesi müzesine hayran kaldı Demircan fotoğraf makinesi müzesine hayran kaldı
Kültür -Sanat Haberleri

749 yıllık Gök Medrese, ihtişamıyla büyülüyor

Sivas’ta bulunan 749 yıllık Selçuklu eseri Gök Medrese, 26 yıl süren restorasyonun ardından ihtişamıyla büyülüyor.

Eski başkanın arşivi Malatya'nın 20 yılına ışık tutacak

Malatya'nın eski belediye başkanlarından gazeteci-yazar merhum Avni Gebeş'in 1950-1970 yıllarını kapsayan gazete arşivi, İnönü Üniversitesi ve Malatya Gazeteciler Cemiyeti tarafından dijital ortama aktarılacak.

Online ebru sergisine ilgi

Malatya İnönü Üniversitesi tarafından düzenlenen Çevrim içi Kişisel Türk Ebru Sergisi ilgi görüyor.

Kadınlar hem para kazanıyor hem de geleneksel kültürü yaşatıyor

Yeşilyurt Derme Kadın Kooperatifi üyeleri bir yandan geleneksel bir kültürün yaşatılmasını sağlarken diğer taraftan da ev bütçelerine de katkı sağlıyorlar.

Yer altı şelalesi keşfedilmeyi bekliyor

Malatya'nın Darende ilçesinde çekilen fotoğraflarla gündeme gelen yer altı şelalesi keşfedilmeyi bekliyor.

Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi'ne ilgi

Kültür ve Turizm Bakanlığınca hayata geçirilen proje kapsamında Çanakkale'den yola çıkan ve Çanakkale Savaşları'ndan kalma objelerin ve dijital gösterilerin sunulduğu Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi Malatya'da ilgi gördü.

'Büyük yürekli ressamlar buluşuyor' programı gerçekleştirildi

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Yetimler Kervanı Derneği işbirliği ile 'Büyük Yürekli Ressamlar Buluşuyor' projesi gerçekleştirildi. Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilen programda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, minik ressamlara 50 adet tablet hediye etti. Küçük ellerin yaptığı resimleri inceledi.

Malatya'da Azerbaycan için zafer konseri düzenledi

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş tarafından Karabağ'ın Ermeni işgalinden kurtarılmasının ardından Soykan Meydanı'nda mehteran konseri düzenlendi. Başkan Gürkan tarafından vatandaşlara Türk ve Azerbaycan bayrakları dağıtıldı.

Tescilli kiraz kaprağı sarmasının tanıtımı memnun etti

Malatya'lı bir ailenin hayatından kesitlerin yer aldığı TRT-1'de ki Türkan Hanımın Konağı dizisinde, 'Padişah Yemeği' olarak bilinen Malatya mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden tescilli olan Kiraz Yaprağı Sarması tanıtıldı. Dizide, Kiraz Yaprağı Sarmasının Malatya'nın dillere destan bir lezzeti olduğuna vurgu yapıldı.

'Türkan hanımın konağı' dizisinde Yeşilyurt kiraz yaprağı sarma köftesi tanıtılacak

Malatyalı bir ailenin hayatından kesitlerin yer aldığı 'Türkan Hanımın Konağı' dizisinin yeni bölümünde coğrafi işaret tescilli Malatya'nın Yeşilyurt Dalbastı kirazının yapraklarından yapılan Kiraz Yaprağı Sarma Köftesinin tanıtımı yapılacak.

Şiir yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi

Malatya'da Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 82.yıl dönümü nedeniyle gerçekleştirilen şiir yarışmasında derece elde öğrencilere ödülleri verildi.

Başkan Çınar, Kanbay'ı tarihi konaklarda ağırladı

Malatya'nın Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, İl Milli Eğitim Müdürü Battal Kanbay'ı, Butik Otel, Gastronomi, Kent Belleği ve Kahve Konağı Müzeleri, yöresel ürünlerin satışı ve tanıtımının yapıldığı lokanta gibi fonksiyonel alanlara dönüşümü sağlanarak turizme kazandırılan Tarihi Yeşilyurt Konaklarında misafir etti.

Gürkan, sanat sokağında esnaf ve vatandaşlarla görüştü

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Şehit İbrahim Tanrıverdi Kültür ve Sanat Sokağı esnaflarıyla ve Sanat Sokağı'nı gezen vatandaşlarla bir araya geldi.

Malatya sevdası okuyucuyla buluştu

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi tarafından basımı gerçekleştirilen, Malatyalı Yazar Atilla Kantarcı'nın 3. kitabı 'Sevdam Malatya' okurlarla buluştu.

Dedelerinden kalan eşyaları müze kurdular

Malatya'nın Arguvan ilçesinde mahalle sakinleri dedelerinden kalan ve fazla kullanmadıkları eşyaları gelecek kuşaklara aktarmak için müze oluşturdu. Müzeyi sık sık gezerek nostaljik bir yolculuk yapan mahalleli, müzenin gelecek nesille geçmiş arasındaki köprü olmasını istiyor.

Gürkan film festivali ile ilgili STK temsilcileriyle bir araya geldi

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, STK temsilcileriyle bir araya gelerek, bu yıl 10'ncusu düzenlenecek olan Malatya Uluslararası Film Festivali bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Başkan Gürkan, sinemanın aslında toplumu eğitme işlevi gördüğünü söyledi.

Malatyalı avukat Türkçe ve Kürtçe şiirlerini bir kitapta topladı

Malatya'da 25 yıldır avukatlık yapan Hanifi Kartal, kaleme aldığı Türkçe ve Kürtçe şiirleri 'Guguk Kuşu' adlı şiir kitabında yayımladı.

Bakan Yardımcısı Demircan, Battalgazi'deki tarihi yerleri inceledi

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan beraberindeki heyet ile birlikte Malatya'nın Battalgazi İlçesindeki Tarihi Ulu Cami, Tarihi Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı, Arslantepe Höyüğü, Seyyid Battal Gazi'nin doğduğu evi ve Şahabe-i Kübra Medresesi'nde incelemelerde bulundu.

Bakan Yardımcısı Demircan, Yeşilyurt'taki kültürel yatırımları inceledi

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Malatya'nın Yeşilyurt İlçesinin tarihsel ve kültürel mirasının korunması ve geleceğe taşınması adına Kadim Çırmıhtı'da hayata geçen kültürel yatırımları yerinde incelerken, bölgenin tarihsel kimliğinin korunması adına hayata geçen yatırımlardan dolayı Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar'ı tebrik etti.

Toplam 739 haber.