Bilim - Teknoloji

Bilim - Teknoloji Haberleri

Battalgazi'de bilim şenliği

'4007 Bilim Şenlikleri Programı' çerçevesinde, Malatya'nın Battalgazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Battalgazi Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen 2.Battalgazi Bilim Şenliği, kortej yürüyüşünün ardından coşkuyla başladı. Tarihi Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı'nda başlayan ve 3 gün sürecek olan Şenliğe ilk günden ilgi yoğun oldu.

Bakan Varank: 'Şu ortamı görseler yakaladığımız başarıda şaşılacak bir durum olmadığını anlayabilirler'

TechAnkara Proje Pazarı etkinliğinde yerli ve milli teknolojileri inceleyen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Şu ortamı görseler yakaladığımız başarıda şaşılacak bir durum olmadığını anlayabilirler” dedi.

Uçan arabalar ilk kez semalarda göründü

Kocaeli'de üretilen uçan arabalar, ilk kez görücüye çıktı. Gökyüzüne yükselen uçan araba herkeste merak uyandırdı.

Bu aracı gören bir daha dönüp bakıyor

Malatyalı demirci ustası Murat Bayduz tarafından yapılan ATV tipi aracı trafikte gören bir daha bakıyor. Hem arazide hem de şehir içi günlük kullanımda yüksek performans sergileyen araç sıra dışı modifiyesiyle dikkat çekiyor.

Karbon fiber kumaşla birleşen ahşap depreme direnç gösteriyor

Malatya İnönü Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde geliştirilen projede karbon fiber kumaşlarla birleşen ahşap yapıların deprem çok daha fazla direnç gösterdiği belirlendi.

Başarılı öğrencilere Vali Şahin'den hediye

Malatya Valisi Hulusi Şahin, Teknofest Karadeniz 2022'de İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullardan dereceye giren öğrencileri Valilik Makamında kabul ederek hediye verdi.

Dünyada ilk

Malatya'da mühendisler atık malzeme kullanarak yeni çimentosuz harçlarla, tonlarca ağırlığa sahip dayanıklı güvenlik duvarları geliştirdi. Savunma sanayisinde kullanılması hedefiyle üretilen duvar elemanları 30 tonluk basınca direnç gösterebiliyor.

FKA, TEKNOFEST'te 'Elektrikli Araçlar Sanal Gerçeklik' projesini tanıttı

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST Karadeniz'e katılım sağlayan Fırat Kalkınma Ajansı (FKA), Elektrikli Araçlar Sanal Gerçeklik projesini sergiledi.

Rektör Kızılay genç kuşaktan ümitli

Malatya İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Teknofest'i değerlendirirken, 'Bu kuşaktan ümit varız, geleceğimiz daha parlak görünüyor' dedi.

Başkan Güder gençlerin TEKNOFEST gezisi talebini geri çevirmedi

Bu yıl Samsun'da düzenlenen TEKNOFEST'e katılıp yeni teknolojileri yakından görmek istediklerini Malatya'nın Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder'e ileten gençlerin bu isteği geri çevrilmedi. Battalgazili gençler Türkiye'nin ayakları yere basmayan Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalini gezerken kendilerine bu imkanı sunan Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder'e teşekkür ettiler.

TEKNOFEST'te Malatyalı öğrencilerin başarısı

Malatya Erman Ilıcak Fen Lisesi öğrencileri Asaf Güngördü, Mehmet Söylemez ve Rıza Güzel, projeleri ile TEKNOFEST'te Türkiye birincisi oldular.

TEKNOFEST 'te yangın söndürme bombasına ilgi

Malatya İnönü Üniversitesi 5 proje ile katıldığı TEKNOFEST'te en fazla Yangın Söndürme Bombası ilgi görüyor.

İnönü Üniversitesi TEKNOFEST'e 5 proje ile katılacak

Malatya İnönü Üniversitesi TEKNOFEST'e 5 proje ile katılacak.

Yeşilyurt'ta çocuklara robotik kodlama öğretiliyor

Malatya Yeşilyurt Belediyesinin eğitim hizmetleri çerçevesinde Kiltepe mahallesinde hizmete sunduğu Yeşilyurt Mesleki Eğitim ve Yaşam Merkezinde açılan Robotik Kodlama Kursuna katılan çocuklara blok ve metin tabanlı kodlama eğitimleri veriliyor. Kurs sayesinde yeni nesil yazılımcıların yetişmesine de imkan sağlanıyor.

Başkan Sadıkoğlu: 'Türkiye birinciliği alacaklarına inanıyoruz'

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, TEKNOFEST finalinde Malatya'dan 3 projenin yarışacak olmasının gurur verici olduğunu belirterek, 'Türkiye birinciliği alacaklarına inanıyoruz' dedi.

Teknofest'te iddialı

Malatya'dan 3 öğrenci projesi, Teknofest finallerinde iddialı yarışacak.

İnönü Üniversitesi'nin uluslararası teknoloji başarısı

Malatya İnönü Üniversitesi'nin 'Configurable Test Section Design for Transonic Wind Tunnel' başlıklı projesi finale kalarak başarı elde etti.

13 yaşındaki yazılımcı kendi yazışma uygulamasını kurdu

Diyarbakır’da yaşayan 13 yaşındaki Mehmet Agit Yiğit, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar’ı örnek alarak kendi yazışma uygulamasını kurdu.

Büyükşehir'de yeni teknolojiler kullanılacak

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Büyükşehir Belediyesinin veri güvenlik sistemlerini daha sağlıklı hale getirmek adına, HAVELSAN tarafından üretilen güvenlik yazılımlarının devreye alınması konusunda Ankara'da istişarelerde bulundu.

Toplam 179 haber.