Yine Emek, Yine Emek.. - Tamer Mostur

Yine Emek, Yine Emek..


Yine Emek, Yine Emek..

İnsanların ellerine fırsat verilince nasıl acımasızca eleştiri yaptıklarını hepimiz biliriz. Konu hakkında en ufak bir bilgiye dahi olmasalar bile çoğu zaman negatif yönde yorumlar yaparlar. Aynı işleri buyurun siz yapın denildiğinde ise kimseyi bulamayız. İş icraata gelince hiçbir girişimde bulunmayıp kenara çekilirler. İşin iyi gidişatına göre ortak olup pay almaya çalışırlar. Bu tip kişiler için yapılan iş ve onun için harcanan emek önemli değildir. Bir kimsenin, kendisine iş verilmeye uygunluk, yaraşırlık durumu olan liyakat ise ölçü bile olmaz. Çok hoşuma giden bir hikâyeyi bu konuya güzel bir örnek olması için sizlerle paylaşıyorum. Umarım hiç kimsenin emeği karşılıksız kalmaz.

Hindistan da çok ünlü bir ressam varmış. Herkes bu ressamın yaptıklarını kusursuz kabul edecek kadar beğenirmiş. Ve onu "Renklerin Ustası" anlamına gelen Ranga Çeleri olarak tanısa da; kısaca Ranga Guru derlermiş.

Onun yetiştirdiği bir ressam olan Taciçi ise artık eğitimini tamamlamış ve son resmini yaparak Ranga Guru'ya götürmüş ve ondan resmini değerlendirmesini istemiş. Ranga Guru ise; “Sen artık ressam sayılırsın Tacaçi. Artık senin resmini halk değerlendirecek” diyerek resmi şehrin en kalabalık meydanına götürmesini ve en görünen yerine koymasını istemiş.

Yanına da kırmızı bir kalem koyarak halktan beğenmedikleri yerlere çarpı koymalarını rica eden bir yazı bırakmasını istemiş.

Taciçi denileni yapmış. Ve birkaç gün sonra resme bakmaya gittiğinde görmüş ki, tüm resim çarpılar içinde ve neredeyse görünmüyor. Çok üzülmüş tabiî. Emeğini ve yüreğini koyarak yaptığı tablo kırmızıdan bir duvar sanki. Alıp resmi götürmüş Ranga Guru'ya ve ne kadar üzgün olduğunu belirtmiş. Ranga Guru üzülmemesini ve yeniden resme devam etmesini önermiş. Taciçi yeniden yapmış resmi ve gene Ranga Guru'ya götürmüş.

Tekrar şehrin en kalabalık meydanına bırakmasını istemiş Ranga Guru. Ama bu defa yanına bir palet dolusu çeşitli renklerde yağlı boya, birkaç fırça ile birlikte. Ve yanına insanlardan beğenmedikleri yerleri düzeltmesini rica eden bir yazı ile birlikte bırakmasını istemiş. Taciçi denileni yapmış. Birkaç gün sonra gittiği meydanda görmüş ki resmine hiç dokunulmamış, fırçalar da, boyalarda kullanılmamış.

Çok sevinmiş ve koşarak Ranga Guru'ya gitmiş ve resme dokunulmadığını anlatmış. Ranga Guru ise; “Sevgili Taciçi, sen birinci konumda insanlara fırsat verildiğinde ne kadar acımasız bir eleştiri sağanağı ile karşılaşılabileceğini gördün. Hayatında resim yapmamış insanlar dahi gelip senin resmini karaladı. Oysa ikinci konumda onlardan hatalarını düzeltmelerini istedin, yapıcı olmalarını istedin. Yapıcı olmak eğitim gerektirir. Hiç kimse bilmediği bir konuyu düzeltmeye kalkmadı, cesaret edemedi. Sevgili Taciçi, mesleğinde usta olman yetmez, bilge de olmalısın. Emeğinin karşılığını, ne yaptığından haberi olmayan insanlardan alamazsın. Onlara göre senin emeğinin hiç bir değeri yoktur. Sakın emeğini bilmeyenlere sunma ve asla bilmeyenle tartışma” demiş.

tamermostur@malatyalife.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
10Tem

Yeterlilik ve Ehliyet… Liyakat

27Eyl
26Ekm
28Mar
31Ara

Yine Emek, Yine Emek..