Yaptığınız Alışverişi Severseniz Mutlu Olursunuz J - Tamer Mostur

Yaptığınız Alışverişi Severseniz Mutlu Olursunuz J


 

   Firmaların müşterileri ile olan ilişkilerini düzenleyebilmesi “ideal strateji” denilen kavramın etkin olarak kullanılması ile mümkündür. Nedir “ideal strateji”?  Bunun şartları nelerdir?  Öncelikle misyon üstlenilmelidir; Misyon için işletmenin varlığının temel amacı, gelecekte olmak istediği yer, şu andaki durumu, toplumdaki imajı ve yöneticilerin dünya görüşüdür denebilir. Sonra vizyonu olmalıdır,  yani şirketin gelecekteki resmi çizilmelidir ve amaç en önemli şart. Amacı olmayan hiçbir girişimin başarıya ulaşması mümkün değildir.

İdeal stratejinin temel amacının müşteri memnuniyeti olduğu herkes tarafından bilinir. Ancak uygulamada yönetici koltuğuna, karar verici koltuğuna müşterileri oturtmak, onların istediği ürün yelpazesini geliştirebilmek, üretebilmek ve kaliteyi artırmak çoğu zaman geri plana bırakılır. Tüketicilerin mikrofonu eline alması engellenir ve alırsan” bu” almasan alma mantığı ortaya çıkar. Hepimizin tüketici olduğumuz bu toplumda bilinçli alış verişin önemi bir kez daha anlaşılmaktadır.

Dünya standartlarında müşterileri mutlu eden faktörlerin;tüketicilerin kendini farklı hissetmesinin sağlanması, tam olarak bilgilendirilmesi, ihtiyaç - beklentilerinin karşılanması ve aldığı ürünün eder bedelini ödemesi gibi algılar belirtilmektedir.

Dünya standartlarında tüketicilerin en önem verdiği konular sırayla ;

·         Satış temsilcilerinin davranış tutum ve yeterlilikleri %60

·         İhtiyaçların doğru belirlenmesi %10

·         Hızlı hizmet %11

·         Ürünün fiyatı %9

·         Satış sonrası hizmetin mükemmelliği %10 olarak tespit edilmiştir.

Bir diğer araştırmaya göre müşteriler devamlı alış veriş yaptıkları yerleri neden bıraktıkları incelenmiş;

·         İlgisizlik ve kötü hizmet

·         Satın aldıkları üründen memnun olmamak

·         Rakip firmalardan almayı tercih etmek

·         Başka yerlere taşınmaları

·         Öldükleri için gibi sonuçlar ortaya çıkmıştır.

Dikkat edileceği üzere her iki araştırmada da satış temsilcilerinin önemi ortaya çıkmaktadır. Bu kişilerin özellikle güler yüzlü, dış görünüşü temiz, bakımlı, prezantabl ve insan ilişkilerinde yapıcı olanlardan seçilmesi gerekmektedir. Ayrıca ürünlerin özellikleri ve satış politikaları hakkında eğitim almaları da sağlanmalıdır.

İyi eğitilmiş satış temsilcileri ile kendi haklarını bilen tüketicilerin uyum ve huzur içinde alış veriş yapmaları yani her iki tarafın da mutlu olması ideal strateji kavramının sonucudur.

Hayırlı ve bol kazançlı günler..

 

 

tamermostur@malatyalife.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
10Tem

Yeterlilik ve Ehliyet… Liyakat

27Eyl
26Ekm
28Mar
31Ara

Yine Emek, Yine Emek..