Cinsiyetsizlik ödülü festivali iptal ettirdi

'En İyi Kadın Oyuncu', 'En İyi Erkek Oyuncu' ödülleri yerine 'cinsiyetsiz' ödül olacağını açıklamasının ardından yaşananlardan sonra iptal edildiği açıklandı.

PAYLAŞ

1-5 Aralık tarihleri arasında yapılması kesin gözüyle bakılan 10. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin, festival organizasyonunu üstlenen kişilerin, film festivalinde daha önce verilen ‘En İyi Kadın Oyuncu”, “En İyi Erkek Oyuncu” ödülleri yerine ‘cinsiyetsiz’ ödül olacağını açıklamasının ardından yaşananlardan sonra iptal edildiği açıklandı.

Büyükşehir Belediyesi’nin iptal açıklamasında, daha önce bir çok kesim ve kişiler tarafından dile getirilmesine rağmen dikkate alınmayan ‘koronavirüs salgını’nın da iptal gerekçelerinin  arasında  gösterilmesi dikkat çekti.

 

Festivalin iptali ile ilgili olarak Malatya Büyükşehir Belediyesi’nden iletilen açıklama ,ise şu şekilde…

“Malatya Uluslararası Film Festivali, Aziz milletimizin ve Malatyamızın manevi değerlerini esas alan hususiyetlerin beyaz perdeye yansımasını sağlamak, İlimizin ulusal ve uluslararası alanda tanıtımına katkı sunmak amacıyla 2010 yılında, Malatya Valiliği, Malatya Belediyesi ve ilgili tüm kurum ve kuruluşların destekleriyle başlatılmıştır.

Bugüne kadar düzenlenen festivallerde, Malatya’dan Ülkemize ve tüm dünyaya beyaz perde vasıtasıyla verilmek istenen mesajlara, ailemizin ve toplumumuzun temelini oluşturan manevi değerlerimiz ve bizi biz yapan geleneklerimiz temel oluşturmuştur.

Bu yıl 10’uncusunu tertip etmeyi planladığımız festivalin hazırlıklarının yürütüldüğü bu süreçte, bazı basın-yayın organları ve sosyal medyada toplumsal değerlerimizi rencide eden bazı ifadelere yer verilmesi, bizleri üzmüştür.

Diğer taraftan, Ülkemizde ve tüm dünyada etkisini artıran pandemi sürecinde tedbir maksatlı alınan kararların öneminin her geçen gün daha fazla hissedildiği, herkesin malumudur.

Bu gelişmeler müvacehesinde yapılan değerlendirme neticesinde, iyi niyetle çıkılan bu yolda bazı yayın organlarında ve sosyal medyada yer alan haberler ve bundan kaynaklı olumsuz tartışmaların önüne geçmek, yeni spekülasyonlara yol açmamak, festivalin önümüzdeki yıllarda daha sağlıklı bir şekilde yapılabilmesini sağlamak amacıyla, pandemi sürecinin gereksinimleri de dikkate alınarak, bu yıl 10’uncusu düzenlenmesi planlanan Malatya Uluslararası Film Festivali, organizasyon paydaşlarının ortak kararı ile iptal edilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Kaynak : Bulten - malatyagundem.com

Fotograf :  9.  Malatya Uluslararası Film Festivalinin de Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve Sanatçı Oktay Kaynarca ile açıklama yaparken.

Caner Mostur

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN