KISA ve KIYAS


         Allah Kerim ve büyüktür her şeyden ve herkesten.

         Hayatımızdaki kıssalar ile yüzleşerek kıyas yapmamız gerekiyor. Zaman çok hızlı geçiyor ve herşey çok kısa sürede değişiyor. Zaman ve mekan adeta birbirini kovalıyor. Bizler bu cenderede kıvranmaya devam ederken neleri yitirdiğimize bakmamız gerekiyor. Değişik acılarla kıvranan her halimiz bizi ziyadesiyle mutsuz ediyor. Özümüze doğru bir yolculuk yaparak; Bilinç düzeyimizi, bilgi dağarcığımızı ve idrakımızı geliştirelim. Bilginin fesada yenilmesine izin vermeyelim. Kenetlenme biçimimizi hak hukuk ve insan odaklı yapalım. Herşeyimizi paylaşacak kadar üstün olalım. Zayıf hal ve halvetimizi güçlü kılalım. Ayırım ve ayrıştırıcılığımızı belli kaide ve kurallara uyduralım. Dilimizin üslubunu birlik ve beraberlik üstüne geliştirelim. Acılarımızı paylaşalım. Sevinçlerimizi ortaklaşalım. Zayıf, güçsüz, yetim , öksüzü kollayarak barındıralım. Özümüzü ilahi fıtrat üzere şekillendirelim. Doğaya ve içindekilere emanet bakışımızı içimize ve işimize gelmese de kabullenelim.

         Bize ait olmayan bir yerdeyiz bilelim ve bize tanınan süreyi en güzel işlerle donatalım. Çok çalışalım.  Az yiyelim. Çok düşünelim az uyuyalım. Her fikre ve her zikre duyarlı olalım. Mutlaka yargılayalım sonra infaz edelim. İfade özgörlüğüne ve ifade biçimine dikkat edelim. Baskı ,tehdit, şantaj, iftira, hırs yapmayalım. Söyleyecek sözü olanı kollayalım. Birbirimize karşı en son sözümüzü daima sakınalım. Ucuz kahramanlık ve duygusal seramonilerden uzak duralım. Uyanık olalım. Uyutmayalım. Daima uyandıralım. Farklının farkına, fevkinde olalım. İnsanı, hayvanatı ve nebatatı koruyalım. Net olalım ve net konuşalım. Lafı sözü eveleyip gevelemeyelım. Uzanan eli muhakkak tutalım. Kimdir nedir diye düşünmeyelim, zerre miskal kadar iyiliğin karşılığının olduğunu asla unutmayalım. Birbirimize karşı gizli ajanda tutmayalım. Sağlam bir duruş karekter Sahibi olalım. Uzun düşünelim. İç muhasebemizi herdaim yapalım.

         Bizden olmayanların hakı hukuku ve derdine derman olmak için Kendimizi ve bizden olanları daima koruyalım kollayalım. Herşeyin ve hepizin Sahibi Allah’tır asla unutmayalım. Birbirimize sımsıkı sarılarak kenetlenelim. O zaman hangi saik, hangi kuvvet, hangi güç bize karşı durabilir.  İlahi ve dahi insani olan düzende, sistemde buluşmak dileğimi isteğimi siz kıymetli düşünce emekçileri ile paylaşmaktan Onur duyuyorum. Allah’ın selamı bereketi ve korumasında kalın inşallah. 

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
06May

KISA ve KIYAS

05Oca
26Ekm

Vekalet Ve Vekillik

17Eyl

Kafa, Kalp ve Ruh Bütünlüğü

08Tem

İlk Adım - Tek Adım - Bir Adım