KENDİN OLMAK


 Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol şiarı hepimizin gündeminde olmalı. Benim gündemimde olmalı sizin gündeminizde olmalı. Bizim gündemimizi işgal ve iştigal etmeli diye düşünüyorum.

            İnsan sosyal bir varlıktır. Genelde toplumlar veya topluluklar halinde yaşar. Toplumu oluşturan bireyler bir takım kural ve kaideler, öğretiler, örf, adet, töre ve gelenekler, ahlaki normlar-kurallar edinmek zorundadırlar. Bu özellikleri hepimiz birey olarak edinmek durumundayız. Bu edinimlerimiz bizi bir arada tutmaya birlikte ve beraber yaşama olanağına kavuşturur. Bireyler bu edinimlerden yoksun olursa, uygulama alanı oluşturmazlarsa toplum halinde yaşama olanağı ortadan kalkar. Kural tanımaz bireylerden kurulu bir toplumsal yaşam dünya tarihinde rastlanmayan bir olgudur.

            Hayatımıza tatbik edeceğimiz bu öğretiler; bizi, toplumumuzu ve hatta gelecek nesillerimizi ve nesillerimizin hayatlarını, yaşamlarını garanti altına alacaktır.Bu öğretiler ancak ve ancak kendimiz olursak veya olabilirsek bizde uygulama alanına kavuşur. Kendin olmak; özünden, doğal yapından, yaradılış düsturundan uzaklaşmadan yaşam alanı bulmak ve yaşam alanı oluşturmak olarak tanımlanabilir. Benliğimiz bütünlüğümüzdür şiarını oluşturarak toplumu ve yaşamı şekillendirmeliyiz.

            Kendimi=kendimizi; ya göründüğüm=göründüğümüz gibi olmaya, ya da olduğum=olduğumuz gibi görünmeye davet ediyorum=ediyoruz.

                                                                                  Saygılarımla selamlıyorum….

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
06May

KISA ve KIYAS

05Oca
26Ekm

Vekalet Ve Vekillik

17Eyl

Kafa, Kalp ve Ruh Bütünlüğü

08Tem

İlk Adım - Tek Adım - Bir Adım