AZGINLIĞIN CANAVARLIĞA DÖNÜŞMESİ


İnsanın insanlığından ayrıldığı an. İnsanın içliğinden hiçliğe doğru hal değiştirmesi. Varlığını inkar ederek kendini bir hiç olmaya meylettirmesi veya faaliyet göstermesi. Zamana, mekana ve dahi insana an dolsun ki; insan an itibariyle canavarlığın temsilcisi olmaya doğru seyir halindedir.
 
Azgınlığını canavarlığa dönüştürmesi ve bunun örneğini yakın zamanda göstermesi toplumu tedirgin etmiştir. Hepimizi titreten, ürküten, üzen, yeislere boğan, tükürüğümüzü boğazımıza düğümleyen ve bizi yutkunamaz hale getiren bu olay, akıl dışılığın en büyük örneğidir. Bir anda soğudu her taraf ve bedenimiz kaskatı kesildi. Aklımız şaştı ve kötü yanımız bizi kat be kat aştı. Kendimizden, içimizden olan birine veya birilerine reva gören bu azgınlık, canavarlığın en üst düzeyi oldu. Şaşkınız, durgunuz, düşünemiyoruz ve idraki mızı yitirdik. Soruyoruz neden?
 
Kim üretti bu canavarı ve reva görülen canavarlığı. Bir kişi sadece bir kişi, olamaz ve olmamalıydı. Kafamızı toplum olarak iki elimizin arasına alıp beynimizi çatlatırcasına düşünmeliyiz. Bu olayı en ve en üst düzeyde değerlendirmeye tabi tutarak neden, niçin, nasıl ve niye sorularına bizleri ve toplumu rahatlatacak cevabı bulmalıyız.
 
Devlet çok acil bir eylem planı hazırlayarak, toplumu ve bireyleri en ince ayrıntısına kadar tahlil etme ve detay araştırmalarına girerek bu cinnet halini deşifre etmeli ve bize yani toplumu oluşturan bireylere sunum yapmalı. Bir canlıyı katledenin bütün canlıları katlettiğini, bir insanı haksız yere öldürenin bütün insanlığı öldürdüğü olgusunun genç dimağlara kazınırcasına verilmesi zaruridir, elzemdir, kaçınılmazdır, vazifemizdir, görevimizdir, şiarımız olmalıdır. Çok acil olarak eğitim öğretim müfredat programlarına, ana okulundan başlayarak ders olarak okutulmaya başlanmalı.
 
Kafamızın ve kalbimizin en ücra noktalarına kadar dokunarak; insan hak ve özgürlüklerini , yaşama hakkını, tercih etme hakkını, yeme, içme barınma ve bunları tercih özgürlüğünü, seyahat ve yer değiştirme hakkını, kabul etme ve etmeme hakkını ve en önemlisi diyalog ve ve ve empati kültürünü hayatımıza yerleştirmeli, yaşamımıza taşımalıyız.........
 
Aramızda varlığını sürdüren canavarlara hayatı ve ortamı, güzel düşünce ve güzel örneklikle alanı dar etmeliyiz. Asla ve katha bu canavarlara müsamaha edilmemeli ve etmemeliyiz. Buna izin vermemeliyiz. Devlete ve kurulu düzene gerekli müdahaleler yapılarak ne idüğü belirsiz bu canlılara hak ettikleri cezalar mutlaka uygulanmalı. Uygulanması için toplumu oluşturan bizler yek ve tek vücut olmalıyız ve üzerimize çöken bu kara bulutları dağıtmalıyız. Doğru ve düzgün hayatın üzerimizde güneş gibi ışımasına yardımcı olmalıyız.
Saygılarımla selamlıyorum….

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
06May

KISA ve KIYAS

05Oca
26Ekm

Vekalet Ve Vekillik

17Eyl

Kafa, Kalp ve Ruh Bütünlüğü

08Tem

İlk Adım - Tek Adım - Bir Adım